Recent Posts

Spacery socjalizacyjne

Bardzo ważnym aspektem pracy są spacery socjalizacyjne, w trakcie których opiekunowie uczą się komunikacji między psami, poznają sygnały, które wysyłają psy (i własne i mijane).

Continue Reading Spacery socjalizacyjne

Zwierzęta a wojna ludzi – na pomoc zwierzętom z Ukrainy. Nowy pies w domu.

Decyzja – przygarniamy opiekuna z psem lub samego psa z Ukrainy.

W przypadku ludzi, pomijając nawet barierę językową, w jakiś sposób możemy się porozumieć, możemy odczuć wdzięczność za udzieloną pomoc.Inaczej jest w przypadku zwierząt. Szczególnie dotyczy to zwierząt ze stref, gdzie toczą się walki, gdzie trwa wojna.

Zwierzęta mogą być bardzo zestresowane, z traumą, zmęczone często wielodniową podróżą, całkowicie zdezorientowane. Ich świat wywrócił się do góry nogami.

Continue Reading Zwierzęta a wojna ludzi – na pomoc zwierzętom z Ukrainy. Nowy pies w domu.

Sylwester z psem

Sylwester i Nowy Rok większości z nas kojarzą się bardzo pozytywnie. Huczne imprezy na pożegnanie starego roku i wejście w nowy. Wiele osób uważa, że nieodłącznym elementem zabawy sylwestrowej są efektowne fajerwerki. Im głośniejsze i bardziej widowiskowe tym lepiej. Niestety,…

Continue Reading Sylwester z psem

Praca z psem agresywnym (emocje)

Pracując z psem agresywnym, w pierwszej kolejności należy poznać co jest przyczyną takiego, a nie innego zachowania. Przeważająca większość zachowań agresywnych u psów wynika ze strachu i lęku. Pies, który się boi, będzie się starał zwiększyć dystans od bodźca, który…

Continue Reading Praca z psem agresywnym (emocje)

Lęk separacyjny – dobrostan i emocje

Artykuł jest zapowiedzią większego opracowania. Zapewne większość czytelników kojarzy termin „lęk separacyjny”. Dla niektórych jest to temat abstrakcyjny, dla innych problem z sąsiadami, dla jeszcze innych realny problem u nich w domu. Dzisiaj chciałbym się przyjrzeć lękowi pod kątem zapewnienia…

Continue Reading Lęk separacyjny – dobrostan i emocje

Praca z psem agresywnym (agresja do psów)

Uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach poświęconych pracy z psami agresywnymi spotykam się z różnym od mojego podejściem i oczekiwaniami innych uczestników szkoleń co do ich formy czy zawartości. Część osób “łaknie krwi” i są zdziwieni, iż ta się nie lała,…

Continue Reading Praca z psem agresywnym (agresja do psów)

Spacer

Spacer socjalizacyjny – praca z agresją lękową Na filmie możemy zobaczyć psa, który wykazuje agresję lękową do innych psów. Zachowania agresywne mają na celu zwiększenie dystansu wobec potencjalnego zagrożenia. Na filmie zostały umieszczone wykresy, na których widać interpretację emocji, które…

Continue Reading Spacer

Emocje

O emocjach słów kilka. Wg jednej z definicji (Plutchnik, 1982) pojęcie emocji obejmuje „oceny poznawcze, subiektywne zmiany, pobudzenie autonomiczne i neuronalne oraz impulsy do ich działania”. Każdy z nas może powiedzieć, że emocje zawierają element poznawczy, w którym dokonujemy oceny,…

Continue Reading Emocje

Trening (nie)pozytywny (część 1)

Trening (nie)pozytywny (część 1) Metoda smaczkowa. Mamy psa, który ciągnie na smyczy, rzuca się z zębami, albo z frustracją, albo z niepohamowaną radością do innych psów. (termin „bodziec” będzie określał wszystko to, co pobudza psa do reakcji, bez znaczenia jakiej,…

Continue Reading Trening (nie)pozytywny (część 1)

Agresja „smyczowa”

Termin „agresja smyczowa” od jakiegoś czasu staje się bardzo „popularny”. Niestety, terminy te, jak i jeszcze wiele innych, propagują osoby, które nie do końca rozumieją mechanizmy, które determinują tego typu zachowania. Na początek krótka historyjka: Idziemy sobie z psiakami (Prodziu…

Continue Reading Agresja „smyczowa”

Lęk separacyjny

Lęk separacyjny jest problemem, z którym zmaga się wielu opiekunów psów. Przedstawiam jedynie zarys tego tematu, ponieważ jest to problem bardzo złożony, którego przepracowanie wymaga ogromnego nakładu pracy. Przy większości problemów z zachowaniem jesteśmy w niewielkiej odległości od psa, mamy…

Continue Reading Lęk separacyjny

Sygnały uspokajające

Klasyka – Turid Rugas „Sygnały uspokajające. Czyli jak psy unikają konfliktów”. Zapewne większość opiekunów psów czytała tą książkę, albo chociaż słyszała o istnieniu elementów psiej komunikacji, która jest nazywana sygnałami uspokajającymi. Są to sygnały (wg opisu w książce), które mają…

Continue Reading Sygnały uspokajające

Rola węchu w terapii behawioralnej

Nos psa jest jednym z najbardziej fenomenalnych „narzędzi”.My, ludzie, jesteśmy pod względem węchu dość… ułomni. Dysponujemy zaledwie ok. 5 milionami komórek węchowych. Psy, w zależności od rasy, posiadają ich od 125 do 225 milionów. Dlatego to właśnie węch jest określany…

Continue Reading Rola węchu w terapii behawioralnej